Najbardziej prestiżowa impreza żeglarska w tym sezonie w naszym kraju, która zgromadzi na starcie blisko 70 reprezentacji, ponad 400 zawodników oraz ponad 100 trenerów z całego świata. Żeglarze będą rywalizować w dziewięciu konkurencjach: klasie 420 dziewcząt i chłopców, klasie 29er dziewcząt i chłopców, windsurfingowej klasie RS:X dziewcząt i chłopców, klasie Laser Radial dziewcząt i chłopców oraz na katamaranach klasy Nacra 15.

Powierzenie Polsce organizacji tych zawodów to niewątpliwie wyraz uznania ze strony Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing. Gdynia to miasto ludzi aktywnych, zaprawione w organizacji imprez sportowych na najwyższym, światowym poziomie. Od wielu lat uchodzi za żeglarską stolicę Polski i to tutaj od kilkunastu lat odbywa się żeglarski festiwal Volvo Gdynia Sailing Days, największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego. W powietrzu czuć tu morskie tradycje i miłość do żagli.

Takie regaty to doskonała okazja do tego, żeby zobaczyć czy w naszym kraju rosną następcy doskonałych polskich żeglarzy, którzy w ostatnich latach zdobywali medale seniorskich mistrzostw świata i Europy lub regat zaliczanych do cyklu Pucharu Świata.

Przed rokiem mistrzostwa odbywały się w Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych i brązowy medal w klasie 420 wywalczyli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (Olsztyński Klub Żeglarski). Z kolei na piątej pozycji w klasie RS:X zmagania ukończyli Weronika Marciniak oraz Aleksander Przychodzeń (oboje SKŻ ERGO Hestia Sopot), a szósta w Laserze Radialu była Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława).

Nie da się ukryć, że w lipcu czekają nas w Gdyni wielkie żeglarskie emocje. Zapraszamy do obecności i obserwowania rywalizacji.

272